3/8
Dr. Martens a Basquiat: pocta legendárnímu postmodernistovi

Dr. Martens a Basquiat: pocta legendárnímu postmodernistovi

3. srpna 2020 v 00.00 , Celebrity a obuv , Kožené boty , Sportovní boty

Sponzorované odkazy

Dr. Martens vzdává v nové kolekci poctu legendárnímu umělci z období postmodernismu, Jean-Michel Basquiatovi, který navždy změnil směřování umění.

Lebky, tajemné symboly a záhadné epigramy to byl Jean-Michel Basquiat. Stal se jedním z nejvlivnějších umělců postmoderního umění 20. století. V osmdesátých letech vzbudil rozruch svými díly „Hollywood Africans“ nebo „In Italian“. Basquiat šokoval celý svět, protože šel proti běžně užívaným uměleckým koncepcím, stejně jako značka Dr. Martens.

Umění naruby

Již během dvou dekád dokázal Basquiat změnit uměleckou scénu a dosavadní přístup k umění. Basquiatova tvorba vzdoruje kategorizaci a zaužívaným koncepcím, což je typické také pro značku Dr. Martens a její fanoušky.

Kolekce Dr. Martens a Basquiat

V energické kolekci inspirované neoexpresionis­tickým stylem vzdává značka Dr. Martens hold rodákovi z Brooklynu, umělci, básníkovi, hudebníkovi a rebelovi Basquiatovi. Nová kolekce přináší legendární modely 1460 a 1461 potištěné Basquiatovými uměleckými díly. Nechybí proto odvážné vzory a barvy, obskurní nápisy, čísla nebo symboly.

Dvojka Martensek tak trochu jinak

Model 1460 je potištěný graffiti coverem alba „Beat Bop“, model 1461 zas coverem alba „Dustheads“, které navrhl sám Basquiat. Klasické boty Dr. Martens se tak změnily ze subkulturní boty na energický umělecký chaos se zachovanou dávkou rebelie.

O Dr. Martens

Již od roku 1960 jsou boty Dr. Martens typické svým žlutým prošíváním, drážkovanou podrážkou a okovanou špičkou. Původně byly nošeny dělníky. V porovnání s konkurencí v té době byly velmi pohodlné, odolné a lehké. Během historie byla tato značka přijata nejrůznějšími individualitami, muzikanty a mládežnickými subkulturami, tedy lidmi, kteří vystupovali z davu a jejich cesta sebevyjádření byla doprovázena právě párem DM. Pro někoho z nich jejich věhlasná trvanlivost a pohodlí dělají ideální obuv pro svět koncertů a pouliční módy, pro jiné jsou pak vlajkou postoje a síly jedince.

Výhradním distributorem pro Čechy a Slovensko je Orbico Beauty s.r.o. Více informací o Martenskách čtěte na DrMartens.com. Modely dvou Martensek jsou exkluzivně k dostání v obchodech Freshlabels v České republice a v Shooos na Slovensku.

Zdroj foto: DrMartens

Autor: Pavla Košík Jelínková

Boty a obuv