21/11
Jak na zazimování obuvi?

Jak na zazimování obuvi?

21. listopadu 2015 v 00.00 , Baleríny , Boty adidas , Boty pro děti , Boty Puma , Gumové boty , Kožené boty , Letní boty , Plesové boty , Sandály , Sandály , Sportovní boty , Tenisky , Vysoké podpatky

Sponzorované odkazy

Každoročně se spolu s ročním obdobím mění i naše boty a obsah botníku. Na léto si připravujeme lehké sandálky, páskované botky, žabky a různé nazouváky. Na zimu zase vytáhneme kozačky, zateplené boty a válenky. Jak ale správně zazimovat mimosezónní obuv?

Letní a také pomaličku i podzimní boty už mizí někam stranou v krabicích, dozadu v botníku, nebo do přihrádek ve skříňkách či v šatně. Než je tam ale uložíte, víte jak se správně ošetřit?

na kožené boty jen s hadříkem či sprejemna kožené boty jen s hadříkem či sprejem

Kožené boty

Ty neumývejte ani vodou, ani mýdlem nebo saponátem. Vyčistěte je pouze navhlčeným hadříkem, ideálně z bavlny, anebo jemným kartáčkem. Poté je nechte volně uschnout. Usychání by nemělo být na slunci ani u zdroje tepla. Až botky zcela uschnou, ošetřete je impregnačním sprejem. Můžete je vyplnit papírem či molitanem – to aby bota držela svůj tvar, přičemž papír vsakuje vlhkost.

Semišové boty

Na semišové botky působí velmi zhoubně voda – dělá na nich skvrny a deformuje je. Proto semišovou obuv pouze postříkejte impregnačním sprejem určeným na semiš a pak vyčesejte gumovým kartáčkem. Poté vnitřky bot vyplňte papírem.

sporty botky lze vyprat i v pračcesporty botky lze vyprat i v pračce

Sporty botky

Sportovní obuv lze prát, dokonce i v pračce (na šetrný program). A pak je nechte volně usušit. Jestliže nejsou moc špinavé, postačí je vykartáčovat středně hrubým kartáčkem, vystříkat vnitřek bot sprejem proti pocení nohou, nechat vysušit a poté vyplnit papírem. Ten vsakuje vlhkost a zároveň udrží botě tvar.

na boty je nejlepší mít skříň či větší botníkna boty je nejlepší mít skříň či větší botník

Látková obuv

Textilní botky jen vykartáčujte na sucho, nebo můžete využít sprej na textilní obuv. Pokud to není nutné, nikdy je neperte ani neumývejte. Pak vyplňte papírem nebo molitanem pro udržení tvaru.

prostor a vzdušnost je pro uložené boty důležitáprostor a vzdušnost je pro uložené boty důležitá

Gumáky a spol.

Jsou takřka nezničitelné, a je možno je umýt jakkoli, pod tekoucí vodou, mýdlem a kartáčkem, anebo hodně navlhčeným hadříkem. Pak je nechejte dobře vysušit. I gumovým botám svědčí vyplnění papírem.

mimosezóní botky nenápadně uschová jakákoli skříňkamimosezóní botky nenápadně uschová jakákoli skříňka

Kam s nimi?

Na boty, které chcete uložit pro další sezónu a roční období, je nejlepší mít skříň či větší botník. Tam mají vaše boty dostatek vzduchu i místa. Špatné nejsou ani závěsné botníky nebo i kapsy, ale musí být dostatečně prostorné,aby v nich boty nebyly zmáčknuty a nedeformovaly se. Máte li šatnu, můžete je vyložit na police, a v komoře se pěkně navrství v krabicích.

Zdroj foto: Flickr.com

Boty a obuv