1/7
Trend bosých nohou: návrat k přirozenosti nebo jen krátkodobý fenomén?

Trend bosých nohou: návrat k přirozenosti nebo jen krátkodobý fenomén?

1. července 2021 v 00.00 , Boty a výrobci , Sportovní boty

Sponzorované odkazy

Takzvané „bosé nohy“ nebo také barefoot boty se stále více dostávají do povědomí a nosí je nejen ti, jejichž životy jsou spjaté s udržitelným životním stylem.

Každá správná barefoot bota nesmí omezovat chodidla v jejich přirozeném pohybu. Mají velmi tenkou a pružnou podrážku, a díky tomu umožňují nohám pohybovat se co nejpřirozeněji, tedy jako by byly naboso.

Filozofie Bohempia

Právě boty v duchu této filozofie vyrábí česká značka Bohempia, v jejím portfoliu najdete mimo jiné i tenisky a oblečení z konopné látky. Všechny produkty tak disponují řadou funkčních vlastností jako je vysoká pevnost, savost, prodyšnost a antimikrobialita. Výrobní procesy produktů od Bohempia probíhají s minimálním dopadem na životní prostředí, eticky a ekologicky s vysokým podílem ruční práce v EU, rovněž s důrazem na funkčnost, komfort a kvalitu. Díky tomu všechny produkty nesou certifikát „PETA Approved Vegan“.

Značka Bohempia věří, že barefoot boty může nosit téměř každý. Spojila proto síly s fyzioterapeutkou Mgr. Lucií Kropáčkovou a společně vytvořili sérii naučných článků a videí Bohempia Barefoot Academy, kde se každý zájemce dozví, jak pohodlně začít s prvními barefooty a jaké výhody chození „naboso“ má.

„Podobně jako v chůzi naboso, kdy noha dostává prostor pro uplatnění všech svých funkcí, je tomu tak i v případě barefootové obuvi. Vhodná obuv totiž nebrání noze pracovat, ani nezastává její funkce. Téměř vše, co noha ke své práci potřebuje, má již v základní výbavě,“ vysvětluje Mgr. Lucie Kropáčková.

A jaké další funkce by barefoot bota měla mít?

Správná barefootová bota by měla splňovat 5 základních kritérií.

Patří mezi ně

  • tenká podrážka
  • zero drop (žádný podpatek, stejná výška pod špičkou a pod patou)
  • flexibilita (dá se smotat do klubíčka)
  • lehkost
  • široká špička

Podrážka

Specifikum u barefootů jsou jejich podrážky, které jsou sice tenké, ale velice odolné a často vyrobené z pevnějšího materiálu než podrážky u běžných bot. Je tomu tak zejména z toho důvodu, aby se barefoot bota neprošlapala za jednu sezónu.

Podivná špička

Zajímavou funkci má i „podivná“ špička, která při pohledu na boty upoutává nejčastěji svou pozornost. Špička barefoot bot je vždy širší než u běžného obutí, kvůli tomu, aby dovolila noze rozvinout se do plného potenciálu a vykonávat tak všechny její funkce. Ovšem ne každá bota musí nutně upoutat pozornost svou širokou špičkou, když je dobře udělaná. Což barefooty od Bohempia nesporně jsou.

Výška podrážky

Další důležitou vlastností barefootové boty je stejná výška podrážky pod špičkou i patou. Nazývá se zero drop. Rovná podrážka umožňuje velmi dobré vnímání terénu a nevychyluje těžiště těla.

Lehkost

Poslední skvělou vlastností barefootových bot je lehkost, která často až překvapí. Díky tomu bota poskytuje pocit jako by noha kráčela (téměř) bosá.

Jak na správnou barefoot chůzi?

I přesto, že se to nezdá, správná barefoot chůze je dlouhodobý proces, který je potřeba se naučit, aby mělo nošení bot kýžený efekt.

Začínáme s Barefooty

Bohempia proto vytvořila brožurku „Začínáme s Barefooty“, kde popisuje čtyři základní principy pro správnou chůzi a provede začínající barefootisty prvními dvěma měsíci chození ve zdravých botách. Brožurka je dostupná i online, a to na stránce zde.

Youtube videa o Barefoot botách

Česká značka Bohempia se proto spojila s fyzioterapeutkou Mgr. Lucií Kropáčkovou a společně vytvořili sérii naučných článků a YouTube videií pod označením BHMP Barefoot Academy, kde se každý zájemce dozví jak pohodlně začít s jeho prvními barefooty a jaké výhody chození „naboso“ má. Na videa se dostanete zde.

Celý sortiment botek najdete na stránkách Bohempia.com.

Zdroj foto: Bohempia

Autor: Pavla Košík Jelínková

Boty a obuv