13/1
Jak pečovat o boty z eko kůže?

Jak pečovat o boty z eko kůže?

13. ledna 2018 v 00.00 , Kozačky , Kožené boty , Plesové boty , Sandály , Vysoké podpatky , Zimní boty

Sponzorované odkazy

Současná doba je dobou technologií. Odráží se to v mnoha odvětvích, obuvnické nevyjímaje. Ale víte, jak správně pečovat o boty z eko kůže, která je synonymem doby?

Syntetické materiály v obuvi jsou nejširším spektrem, v němž jsou dnešní boty nabízeny, a to ať se jedná o dámské, pánské či dětské. Trend je daný, a tak není od věci vědět co eko kůže je a jak správě o syntetickou botu alias botu z eko kůže pečovat.

Eko kůže je, když…

Syntetická useň je několikavrstvý (většinu dvouvrstvý) materiál, který tvoří základní vrstva bavlněného úpletu a nad ní směs polyuretanů, anebo je vrchní vrstvou také stoprocentní polyuretan. Technologické procesy soudobé výroby obuvi zapříčinily, že je velmi těžké odlišit pravou kůži od této eko syntetické kůže.

Metamorfózy eko kůže

Ale pozor není to koženka! Ta se vyznačuje výrobou ze směsi materiálu polyvinylchlorid tedy známé PVC. To je po polyethylenu a polypropylenu třetí nejpoužívanější umělá hmota na světě. A nyní je pomalu (v obuvnickém průmyslu již dávno) přeskakuje syntetická kůže.

V eko kůži jsou k mání napodobeniny všech kůží, na něž si vzpomenete – semiš, hovězina, teletina, hadí a krokodýlí či jiná kůže, včetně vzdušné (letní) eko kůže kombinované s prodyšnou TEX membránou. Syntetická kůže je oproti kožence měkčí, pružnější, i na omak evokuje libější pocity.

Jak pečovat o obuv z eko kůže?

  • Prvotní je voda s mýdlem, a poté prostředky k impregnaci syntetické kůže, spreje k ošetření této kůže a zvláčňující přípravky pro eko kůži. Ty jsou k mání v prodejnách obuvi.
  • Prvotní nečistotu lze smýt hadříkem navlhčeným (nikoli příliš mokrým) v roztoku vody a mýdla, botu očistíte a pak jemně osušíte. Necháte chvíli volně doschnout (ne u topení).
  • Rovněž promočené obuv nechejte sušit volně v pokojové teplotě, nikdy ne u topení.
  • Poté použijete impregnaci či sprej dle návodu.
  • Nakonec aplikujte zvláčňující přípravek.

Takto ošetřené botky vám vydrží hodně dlouho a budou vám dělat radost kamkoli v nich půjdete.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Boty a obuv