3/9
Legendy mezi sportovní obuví – díl 1.

Legendy mezi sportovní obuví – díl 1.

3. září 2014 v 00.00, Boty adidas, Boty a výrobci, Boty Converse, Boty Nike, Boty Puma, Sportovní boty, Tenisky

Sponzorované odkazy

Nosíte rádi boty Nike, Adidas, Converse a další? Přemýšleli jste někdy jaký je jejich příběh, jaké byly okolnosti jejich vzniku a že ne vždy byly jejich začátky jednoduché? Zde se můžete dozvědět pár informací a zajímavostí.

Nike

Na začátku stojí trenér Bill Bowerman a jeho svěřenec – běžec Phil Knight. V roce 1962 cestuje Knight do Japonska s posláním přesvědčit výrobce sportovní obuvi Onitsuka Tiger, že USA jsou tím pravým trhem pro japonskou expanzi. Japonsko souhlasí a chce domluvit kontrakt. Zde vychází najevo, že není s kým a tak Knight rychle na místě vymyslí název společnosti Blue Ribbon Sports – předchůdce Nike. Původní jméno nese až do roku 1972. Tedy do doby, než se unavenému zaměstnanci, který usne v práci, zdá sen o řecké bohyni Niké.

tenisky Nike, zdroj: queens.cz

tenisky Nike, zdroj: queens.cz

Adidas a Puma

Bratři Adi a Rudolf Dasslerovi založili ve 20. letech min. století společnost Dassler Brothers Shoe Factory. Boty vyráběli v matčině prádelně. Postupem času se jim daří stále lépe a pronajímají si větší výrobní prostory a zaměstnávají více lidí. Ač se to zdá neuvěřitelné, v prádelně jejich matky, nešlo jen o začátek jedné, ale dokonce dvou velkých legendárních značek. Bratři se totiž v roce 1948 rozhádali a každý šel svou cestou. Adi založil Adidas a bratr Rudolf společnost Puma.

tenisky Puma; zdroj: queens.cz

tenisky Puma; zdroj: queens.cz

Converse

Tato obuv se začala vyrábět v době, kdy guma zaznamenala velký boom, což bylo na začátku 20. st. Prvními botami od této firmy byly holínky a jiná gumová pracovní obuv. Jenže v létě nebylo co vyrábět, protože holinky nebyly moc potřeba. Proto se společnost rozhodla, že budou vyrábět i plátěnou obuv. V minulém století byla firma Converse spojena hlavně s basketbalem a rockovou hudbou. S basketbalem proto, že začali vyrábět basketbalové tenisky. Ale proč s rockovou hudbou? Viděli jste snad Kurta Cobaina v něčem jiném než v converskách?

tenisky Converse; footshop.cz

tenisky Converse; footshop.cz

Ještě nám jich spousta chybí, ale o dalších legendárních botách až příště. A nezapomeneme ani na jednoho českého zástupce. Schválně si tipněte, který to bude.

Úvodní fotka: queens.cz (tenisky Adidas)

Boty a obuv