12/1
Je libo tenisky z ovocného odpadu?

Je libo tenisky z ovocného odpadu?

12. ledna 2022 v 00.00 , Boty a výrobci , Sportovní boty , Tenisky

Sponzorované odkazy

Nesmysl, říkáte si? Omyl, takové tenisky skutečně existují. Všichni víme, že sneakers kultura je technickou součástí rychlé módy, která do značné míry přispívá k problému narůstajícího odpadu. Ale když objevíte něco, čím se to dá zvrátit, je to skvělé! Tenisky Hana to dosvědčují.

Hana jsou tenisky navržené italskou značkou tenisek ID.EIGHT, přičemž jsou nejen unisex (tedy pánské i dámské), ale jsou navíc vyrobeny z materiálů, které jsou vedlejšími produkty potravinářského průmyslu a jsou považovány za odpad. Patří k nim slupky a srdíčka jablek, slupky hroznů, semínka, a ananasové listy.

Udržitelné devadesátky

Textilní průmysl je druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na světě a intenzivní zemědělství je de facto mor pro planetu. I proto se rozhodla značka vyrábět tenisky v Itálii pouze z ekologických materiálů. Udržitelné boty Hana, jsou inspirovány 90. lety a svými odkazy na námořnický vzhled vyjadřují ironický a dynamický styl ID.EIGHT. Kontrast mezi svrškem z bílého recyklovaného polyesteru a detaily AppleSkin v odstínech červené a modré vytváří směs současných a světlých barev.

Čtyřka pro udržitelné botky

K výrobě tenisek Hana se používají čtyři materiály získané z jablek, hroznů, semen a ananasu.

Konkrétně

  • Piñatex, vyrobený z odpadních listů ananasu pěstovaného na Filipínách
  • Vegea , získaný biopolymerizací matoliny v Itálii
  • AppleSkin , získaný biopolymerací jablečných slupek a jader vždy v Itálii
  • Tenisky se vyznačují lycrou a recyklovanou síťovinou pro vsadky na svršku, podrážku, tkaničky a štítek je také vyroben z recyklovaných materiálů.

Ovocnářský průmysl

Ananasový průmysl produkuje kolem 40 000 tun listů ročně a je považován za odpad, který se obvykle nechá hnít nebo spálit. Dnes je možné je získat zpět a vytvořit tak biologicky rozložitelný materiál bez krutosti. Se 480 listy (16 rostlinami ananasu) je možné získat 1 metr čtvereční materiálu. Více než 7 milionů tun matoliny se každoročně vyhodí v odvětví vína, což je nepřijatelný odpad.

Stonky, slupky a hroznová semínka jsou součástí „matoliny“, zbytku procesu extrakce hroznové šťávy. Dnes je to pevný, udržitelný a pružný materiál. Každý rok se vyrobí a uvede na trh 310 milionů nových plastů a pouze 9 % z toho se recykluje, a proto se značka rozhodla použít recyklovaný plast pro některé součásti tenisek, jako jsou tkaničky, štítek a stuha. Podešev je navíc z 30 % vyrobena z recyklované pry­že.

Jak se vám tenisky z ovocného odpadu líbí?

Zdroj foto: Yankodesign.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Boty a obuv