30/3
Minimalistická a barefoot obuv: zdravější chůze

Minimalistická a barefoot obuv: zdravější chůze

30. března 2020 v 00.00, Boty a výrobci, Kožené boty, Sandály, Sportovní boty, Tenisky

Sponzorované odkazy

Předkládáme vám první výzkum svého druhu, který byl provedený Institutem stárnutí a chronických nemocí na univerzitě v Liverpoolu a lékařským oddělením pro seniory Aintree University Hospital NHS Foundation Trust ve spolupráci s Vivobarefoot. Co výzkum ukázal?

Výzkum Institutu stárnutí a chronických nemocí univerzity v Liverpoolu a lékařského oddělení pro seniory Aintree University Hospital NHS, že nošení minimalistických a barefootových bot může, ve srovnání s běžnými botami, zlepšit stabilitu a fyzický výkon lidí ve věku 45 let a víc.

Je běžné, že jeden ze tří osob ve věku nad 65 let, dohromady tedy 3,4 milionu lidí, utrpí v Anglii každý rok závažné zranění důsledkem pádu. Tato zranění stojí národní zdravotní službu 4,6 milionu liber denně. Podobné je to ale i u nás v Česku.

Výhodná a zdravá obuv

Tato studie potvrzuje rostoucí množství základních dat, která říkají, že minimalistická a barefoot obuv disponuje určitými výhodami oproti běžným botám s podpatkem, polstrováním a podporou nožní klenby. Výzkum by mohl být přínosný starším lidem, klinikám i designérům obuvi.

Výstupy studie potvrzují díky rostoucímu množství dat fakta, která říkají, že minimalistická a barefoot obuv disponuje určitými výhodami oproti běžným botám s podpatkem, polstrováním a podporou nožní klenby. Výzkum by mohl být přínosný starším lidem, klinikám i designérům obuvi.

Minimalistická, barefoot vs klasická obuv

22 lidí ze střední a vyšší věkové skupiny se zúčastnilo experimentů v Movement Laboratory na univerzitě v Liverpoolu, během nichž nosili minimalistickou, barefoot i běžnou obuv. Účastníci testovali několik prototypů barefoot a minimalistické obuvi, aby určili vliv různých konstrukčních prvků na výsledky studie.

Vědci hodnotili stabilitu účastníka během vstávání a chůze, fyzického výkonu a vnímání obuvi s ohledem na vzhled a pohodlí. Výsledky ukazují, že účastníci byli stabilnější s minimalistickou a barefoot obuví se širší podrážkou než v běžné botě. Dle průzkumu zadaného společností Age UK a zveřejněného na začátku letošního roku se miliony starších lidí obávají ztráty rovnováhy, přičemž 4,3 milionu (36 %) uvádí, že jde o jejich největší obavu.

Výzkumů bylo víc

Předchozí výzkum, také dle Age UK, odhalil, že až jeden ze tří lidí (dohromady 3,4 milionu) nad 65 let utrpí každý rok zranění důsledkem pádu. Tato zranění stojí národní zdravotní službu 4,6 milionu liber denně. Výsledky studie ukázaly, že účastníci upřednostňují nízkou a běžně vypadající obuv, nikoli obuv vyšší s designem split toe, což by mělo významně pomoci určit směr dalšího vzhledu.

Tato studie je financována společností Innovate UK a je jedním z řady výzkumných projektů organizovaných v rámci partnerství mezi společností Vivobarefoot a univerzitou v Liverpoolu. Současně probíhající projekty zkoumají fyzický výkon při nošení minimalistické a barefootové obuvi nejen u starších lidí, ale i dalších věkových skupin a mají být dokončeny ve druhé polovině roku 2020.

Výsledek studií

Na základě těchto informací je očividné, že barefoot a miminalistická obuv zjevně podporuje zdravou chůzi a že stojí za to, o ní uvažovat a pořídit si ji. A to bez ohledu na věk těch, kteří je obouvají. Půjdete do ní?

Zdroj foto: Vivobarefoot

Autor: Pavla Košík Jelínková

Boty a obuv