23/8
Jak nakupujeme tenisky? Utratíme za ně i tisíce!

Jak nakupujeme tenisky? Utratíme za ně i tisíce!

23. srpna 2019 v 00.00 , Boty a výrobci , Sportovní boty , Tenisky

Sponzorované odkazy

Zdá se, že dle aktuálních studií a průzkumů Češi nemají problém za tenisky utratit tisíce. Zájem přitom stoupá hlavně o limitované kolekce.

Tenisková kultura zažívá v posledních letech velký průlom. Tenisky miluje každý. I v Česku. Nejen mladší generace, ale i všichni napříč generacemi tomuto typu bot propadli. Mladší lidé však do bot investují velké částky. Ukázal to průzkum retaileru Footshop.

Nákup tenisek

Na našem trhu je výběr obrovský – stovky značek, druhů, designů a barev. Tak si můžete dnes pořídit oblíbenou a vyzkoušenou klasiku, nebo si naopak počkat na speciální release limitované kolekce. Nákupem tenisek dnešní mladá generace doslova žije. Právě oblečení a obuv se pro narozené především mezi roky 1999–2002 staly životním stylem, za který jsou ochotni vydat i nemalé peníze.

adidas 4D

adidas 4D

Limitované edice

Mladým lidem nejvíce záleží na tom, jak vypadají a co si na sebe obléknou. Často proto sahají po značkových, limitovaných věcech, takže ceny za ně se pohybují velice vysoko. Současná mladá generace se chce odlišovat. Nosit tedy to, co druzí nemají. Proto když toto preferují, musí si za některé kousky připlatit.

Sekundární přeprodej

Ne na všechny se ale během prodeje limitované kolekce dostane. Druhou šanci, jak vysněné tenisky získat, mohou mladí zkusit na sekundárním trhu. Platí pravidlo, že co je nedostupné, to je žádané a cena roste. Zájem o tenisky Air Max 1/97 VF Nike x Sean Wotherspoon způsobil, že jejich cena se při dalším přeprodeji na sekundárním trhu vyšplhala z necelých 4 000 korun skoro až na 30 000 korun. Podobně na tom byly i boty z kolekce adidas Consortium x Hypebeast nebo model adidas 4 D, které pořídíte v přeprodeji i za 25 000 korun.

Rick Owen Tractor

Rick Owen Tractor

Nákupy v obchodech

Za podobné částky lze ovšem pořídit tenisky i v obchodě. Nejdražší boty jsou robustní Tractor Sneakers Rick Owens od renomovaného módního návrháře. Jejich cena je okolo 30 000 korun. Čechům ale tyto částky nevadí, třeba v loňském roce utratili nejvíce peněz za tenisky adidas Yeezy Boost 700 Mauve, pořizovací cena za jeden pár byla 7 660 korun.

Old skool Black je jednička

I přesto, že limitované kolekce se těší stále rostoucí oblibě, řadu let se už na žebříčku nejprodávanějších tenisek drží Old Skool Black od značky Vans. Jde o původně skejtovou botu, která přežila všechny módní éry. Za rok 2018 se prodalo takřka dvojnásobně víc kusů tohoto modelu oproti ostatním. Celosvětově se o této botě říká, že je obecně nejnošenější. Protože značka Vans, to už dávno nejsou jen pro skaters, díky jejich jednoduchému designu si je oblíbili lidé, kteří hledají cenově dostupné boty na každý den.

adidas Yeezy Boost 700 Mauve

adidas Yeezy Boost 700 Mauve

TOP 5 tenisek, za které Češi v roce 2018 nejvíce utratili (na objem)

 • adidas Yeezy Boost 700 Mauve
 • aidas Yeezy 500 Salt
 • Yeezy Boost 350V2 Sesame
 • Yeezy Boost 700 Multi Solid Grey/Chalk White/Core Black
 • Vans Old Skool Black

TOP 5 nejprodávanějších tenisek (na počet prodaných kusů)

 • Vans Old Skool Black
 • Vans Sk8-Hi black
 • Vans Old Skool Navy
 • adidas Yeezy 500 Salt
 • Vans Authentic true White
Ultraboost adidas consortioum hypebeast

Ultraboost adidas consortioum hypebeast

 • Zdroj foto: Footshop
 • Úvodní foto: Vans Old Skool Black
 • Autor: Pavla Košík Jelínková

Boty a obuv