15/11
Crossové boty frčí i v zimě

Crossové boty frčí i v zimě

15. listopadu 2016 v 12.00, Sportovní boty

Sponzorované odkazy

Ano, běhá a sportuje se i v zimě. A v nějakých zimních vyšších kotníkáčích či kozačkách to prostě nejde. A tak přicházejí ke slovu crossové sportovní boty. Ty jsou na terénní rychlou chůzi a rekreační běhání to pravé.

Dimenze těchto botek lety prošla mnohými změnami a letošní trendy tomu nahrávají. Tomuto sportovnímu obutí se věnuje v posledních letech opravdu mnoho pozornosti. Nabídka se rozšiřuje, jelikož vzrůstá počet příznivců, kteří se po této obuvi shání.

Co se změnilo?

Pro odlehčení těchto bot se do jejich konstrukce zakomponovaly materiály a technologie, o jakých se nám kdysi nesnilo. Nové crooosvky jsou tudíž lehčí, s ještě vymakanějším efektem k terénu a mají mnohem vyšší dynamiku nežli jejich starší sestřičky. Častý je bezešvý svršek, ke stabilizaci přispívá 2D a 3D potisk, do botek se zakomponovávají i nové trendy technologie stahování bot. Podrážky jsou vyvinuty na bázi výzkumu pohybu lidské nohy.

A co zůstalo?

Bohužel stálým problémem je omezená trvanlivost využitých materiálů. A častá nebo omezená funkčnost některých komponentů boty. To vše je bota od boty jiné a odvislé od výrobce, kvality materiálu, tréninku, zatížení a četnosti využití sporty botek. Vše má vliv na delší či kratší trvanlivost a životnost celé crossové obuvi. Proto vybírejte u ověřených a dobrých výrobců, o nichž víte, že nezklamou. Ale ani tak není jistota, zkrátka každá věc podléhá času a má delší či kratší životnost.

Rychlá chůze nalehko

Rychlá chůze nalehko má také své zástupce. Je to disciplína, kdy chodíte svižně s minimální zátěží na zádech. A během trasy třeba prolínáte svižnou chůzi s během. Tady není od věci obout si raději než klasické crossovky speciální „fast packing“ botky. Ty jsou kombinací funkčnosti a pevnosti a jsou stabilní jako turistická obuv a přitom nabízí dynamiku klasických běžeckých bot.

Speciálky kotníkáče

A i když není nejvhodnější kotníková obuv na terénní běh, ani rychlou chůzi, stále častěji se objevují speciální kotníkáče, jež v sobě snoubí vysoký či polovysoký svršek v pružném provedení. Fixují oblast okolo kotníku, a přitom noze dovolí pohyb v něm se zvýšenou stabilitou.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Jelínková

Boty a obuv