7/4
Padnoucí boty se vyplatí....

Padnoucí boty se vyplatí....

7. dubna 2014 v 00.00, Gumové boty, Kozačky, Kožené boty, Letní boty, Plesové boty, Sandály, Sportovní boty, Tenisky, Vysoké podpatky, Zimní boty

Sponzorované odkazy

Ano, správná bota je důležitá. Botky, ve kterých se vám chodí dobře a každý krok je maximálně pohodový, jsou velmi důležité. S kuřími oky a odřeninami na patách má zkušenost jistě každý. Jsou důsledkem nerozvážné koupě příliš těsné, nebo nepadnoucí obuvi.

Jak zvolit správnou botu? Máme pro vás několik tipů:

Ideální je (obzvláště pro osoby s pohybovými obtížemi), před návštěvou obchodu zajít na poradu k ortopedovi. Ten může nejen poradit, ale i doporučit a předepsat ortopedické vložky.

Volte nákup obuvi v prověřených obchodech, od osvědčených výrobců. Jistě, je to mírně dražší záležitost, ale za zdraví vašich nohou to stojí. Na nákup obuvi se vypravte v odpoledních hodinách, kdy je noha chůzí již mírně nateklá. Vyhnete se tak koupi právě příliš těsného obutí. Takové hodně těsné boty hned z výběru vylučte.

Vyzkoušejte si vždy více párů obuvi, Richard Owen/Commons.wikimedia.org/

Vyzkoušejte si vždy více párů obuvi, Richard Owen/Commons.wikimedia.org/

Při nákupu si vyzkoušejte vždy obě boty a projděte se v nich po prodejně. Jedině tak zjistíte, jak vám bota padne. Takto si vyzkoušejte vždy více párů obuvi, a vybírejte z těch, které vám i pocitově „sedí“ na noze. Při zkoušení obuvi dbejte na to, jak bota sedí dobře na patě – pata by měla být botou stabilizována.

Všímejte si rovněž podrážky. Ta je podstatná podle toho, k jaké příležitosti chcete boty využívat. U bot do přírody je lepší výraznější vzorek i větší plocha podrážky. U obuvi do města a společenské, je podstatný tlumící efekt podrážky s méně výrazným vzorem.

Důležitý je i materiál obuvi. Dobrá bota je vyrobena z pevného a zároveň pružného materiálu. Pro pohyb na nezpevněném povrchu, mokru, či sněhu je vhodné, aby byl boty nepromokavý.

Proč to všechno?

Jelikož dlouhodobé nošení nevhodného obutí má za následek v lepším případě otlaky, kuří oka a bolesti pat, v horším případě bolesti pohybového aparátu – páteře, kolen a hlavy. Ano, to vše je důsledek volby špatné obuvi a následkem je přetěžování některých částí těla s bolestivými projevy.

Pamatujme na to, že boty nosíme celý den, a tak je ideální, jestliže obuv kopíruje tvar naší nohy a nikde neutlačí. Jedině potom máme co do činění s těmi správnými botkami – samochodkami.

Všímejte si rovněž podrážky, L.Tomaszycki /Commons.wikimedia.org/

Všímejte si rovněž podrážky, L.Tomaszycki /Commons.wikimedia.org/

Úvodní foto: Lisa/Commons.wi­kimedia.org

Boty a obuv