10/11
Jak na dětskou obuv?

Jak na dětskou obuv?

10. listopadu 2015 v 00.00, Boty pro děti

Sponzorované odkazy

Vybrat dobrou a dobře padnoucí obuv dětem je někdy nadlidský úkon. Jak správně vybírat, co mít na paměti a co vypustit? Zkuste naše tipy!

Výběr bot pro děti je velmi důležitý, protože u nich více než u jakékoli jiné věkové skupiny platí, že špatný výběr vede ke zdravotním obtížím.

Čím se tedy řídit při výběru?

  • Při každém nákupu žádejte odborné a správné přeměření velikosti u dětské nohy, jen tak máte jistotu, že koupíte správnou velikost botky. Důležitá je rovněž šířka obuvi, která musí být v souladu s obvodem nohy u prsních kloubů.
  • Každá dětská obuv by měla být o cca 1 centimetr delší než samotná noha dítěte, jinak bude nožku utlačovat a deformovat. Botu dítěti zkoušejte vždy ve stoje, nikoli vsedě a přesvědčte se, že dítě nekrčí prsty. Nechte dítko projít v botkách po prodejně a sledujte jak v nich jde – zdali nemotorně a strnule (což svědčí pro malou obuv), nebo zdali boty nepadají z paty (velká obuv). A vždy volte botu s kulatou nikoli špičatou špičkou, ty dětem nesvědčí a často tlačí a deformují prsty.
Foto: LanierJashar/Flickr.com

Foto: LanierJashar/Flickr.com

  • Při výběru materiálu dbejte na to, aby byl prodyšný, absorboval vlhkost, patřil k měkčím a přizpůsobil se anatomickému tvaru nohy. To vše umí přírodní materiál – useň nebo textil. Také stélka, případně vkládaná vložka by měla být ze savého materiálu aby dětské nožky které se více potí, neklouzaly a noha se odvětrávala. Ideální je vložka či stélka s nášlapnými částmi z usně nebo textilu.
  • Bota by měla mít správný střih, ideální pro děti je botka kotníková, ta je nejpevnější, ale také nižší šněrovací, nebo lze volit botu na suché zipy či sponu. Opatek  – tedy vnitřní díl v patní části obuvi, by měl být pevný a dostatečně vysoký i dlouhý. Jen tak je dětská nožka v botě dobře fixována a dítě „nešmajdá“ a nedeformuje si nárt a plosku nohy, ani nohu jako takovou.
Foto: LanierJashar1/Flickr.com

Foto: LanierJashar1/Flickr.com

  • I ohebnost obuvi je důležitá, jelikož příliš tvrdá a málo poddajná botka není při pohybu a chůzi moc pohodlná a dítě se chůzí rychle unaví. Proto ohyb boty v prodejně vždy vyzkoušejte. Stejně tak dbejte na vhodnou podešev, která má dobře tlumit rázy při chůzi. Prima jsou proto podešve s vlastností útlumu, nebo pěnové či anatomické vložky z pružného materiálu.
  • A nakonec hmotnost dětské botky. Ta by měla být co nejnižší. Jinak se dítě pohybem velmi brzy unaví.

Zdroj foto: SamanthaJens/Flic­kr.com

Boty a obuv